آموزش نرم افزار NetMeeting در واقع توضیحاتی پیرامون به اشتراک گذاردن تصویر در سیستمهای کامپیوتری توسط نرم افزار NetMeeting بیان شده است.

آموزش نرم افزار NetMeeting

 مقدمه  

در راستای ارتقاء کیفیت آموزش و استفاده از شیوه آموزش الکترونیکی ، کاربرد ابزارهایی چون شبکه کامپیوتری  ، در برآورده شدن این هدف مؤثر بوده و نحوه استفاده از آن جهت اهداف گوناگون ، متفاوت می باشد. لذا در این مقاله سعی شده ، توضیحاتی پیرامون به اشتراک گذاردن تصویر در سیستمهای کامپیوتری توسط نرم افزار NetMeeting  بیان شود .


مفهوم شبکه کامپیوتری

شبکه کامپیوتری به مجموعه تعدادی سیستم کامپیوتری متصل به یکدیگر گفته می شود ، که توانایی مبادله اطلاعات و داده ها را دارا می باشند.

 ارتباط تعدادی کامپیوتر به صورت شبکه ، مستلزم آماده سازی دو جنبه سخت افزاری و نرم افزاری می باشد .   

سخت افزار شبکه شامل : هاب سوییچ ، کارت شبکه برای هر سیستم ، و تجهیزات کابل کشی بوده که توسط تعاریف نرم افزاری همچون  شناسایی کارت شبکه به سیستم عامل و تنظیم آن ، و نصب نرم افزارهایی جهت کار با شبکه ، تکمیل شده و نهایتاً این مجموعه متصل بهم کامپیوتر ها ، مورد استفاده قرار می گیرد .

در یک سایت کامپیوتری که اصطلاح شبکه شدن در مورد آن وجود دارد ، کلیه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری نصب و تنظیم شده ، و تنها اجرای نرم افزارهای مرتبط موجود ، امکان استفاده از شبکه را مهیا می سازد .یکی ازنرم افزارهای کاربردی دراین مورد،نرم افزارNetMeetingمی باشد .

مشاهده IPی یک کامپیوتر :

قبل از اجرای نرم افزار NetMeeting می بایست از IP ی سیستم خود مطلع شویم .

سیستم ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر نیاز به یک اسم دارند که در علوم کاپمیوتری به این اسم ، IP گفته می شود و آن متشکل از تعدادی ارقام پیوسته میباشد.

بعنوان مثال ممکن است یک سیستم کامپیوتری شرکت کننده در یک شبکه ، دارای اسم (IP ) یی مانند روبرو باشد :            192.168.0.5         

همانطور که مشاهده میشود ، IP ی این دستگاه از چهار بخش عددی که با کاراکتر نقطه ( . ) از یکدیگر جدا شده اند ، تشکیل شده است .


نکته :  در یک شبکه کامپیوتری ، هر سیستم دارای یک IP ی منحصر به فرد بوده ، که توسط آن قابل شناسایی از طریق سایر کامپیوترهای موجود در شبکه می باشد .  بعبارت دیگر ، در یک سایت دارای هفت کامپیوتر شبکه شده ، هفت IP ی مجزا برای هفت سیستم وجود دارد .

برای دیدن IP یا اسم هر کامپیوتر مراحل ذیل را انجام دهید :

الف ) بر روی آیکن کارت شبکه که درسمت راست نوار وظیفه قرار دارد ، دابل کلیک نمایید .

  

 ب ) در این حالت پنجره ای مانند روبرو نمایان می شود که دارای دو زبانه General و Support بوده ، زبانه دوم ( Support ) را انتخاب کنید .


عبارت IP Address شماره ( اسم ) سیستم شما را اعلام می کند .


آموزش نرم افزار NetMeeting

    

  IP ی کامپیوتر خود را به ذهن سپرده و دکمه Close را بفشارید .

  حال میتوان جهت ارتباط تصویری کامپیوتر ها ، از نرم افزار NetMeeting استفاده نمود .

اجرای نرم افزار NetMeeting :

  جهت استفاده از نرم افزار مذکور آیکن آنرا از روی میزکار(Desktop  ) انتخاب و اجرا نمایید . در صورت عدم وجود آیکن بر روی میزکار میتوان فرمان Conf را در پنجره RUN تایپ و اجرا نمود .


یا

پنجره نرم افزار NetMeeting مانند زیر دیده خواهد شد :در نوار منوی نرم افزار، منوی Call و سپس عبارت  :
Automatically accept calls
را انتخاب نمایید .
     اولین اقدام برای برقراری یک ارتباط NetMeeting ی ، در نظر گرفتن یکی از کامپیوتر ها ، بطور اختیاری بعنوان کامپیوتر مرکزی 
( اصلی ) می باشد .  
    مثلاً در یک شبکه هفت کامپیوتری کامپیوتر شماره 2 را بعنوان کامپیوتر اصلی در نظر میگیریم و IP ی آنرا به سایر کاربران اعلان مینماییم .
  کامپیوترهای دیگر می بایست IP ی کامپیوتر اصلی را در نوار کرکره ای که در بالای نرم افزار دیده می شود وارد نموده و دکمه Place Call را که دارای آیکن تصویر تلفن ، میباشد انتخاب نمایند .

در مثال اخیر ، اگر IP ی سیستم شماره 2  چنین باشد :        192.168.0.2

سایر کامپیوترها می بایست دقیقاً عبارت 192.168.0.2 را در نوار کرکره ای وارد نموده و دکمه Place Call را بفشارند .

  

لازم به ذکر است که خود سیستم شماره 2  نباید IP ی گفته شده را در نرم افزار وارد نماید .  حال درتمامی سیستم ها نرم افزارهای Netmeetingبه یکدیگر مرتبط شده اند .

جهت Share(به اشتراک گذاشتن )

تصویر یک سیستم بر روی دیگر کامپیوترها مراحل زیر را انجام دهید :

در کامپیوتری که قصد دارید تصویر آنرا به اشتراک بگذارید بر روی آیکن Share Program کلیک نمایید .


نکته : بعد از برقراری ارتباط Netmeeting سیستم ها با یکدیگر ، انتخاب یکی از کامپیوترها برای Share تصویر ، اختیاری بوده و لزومی ندارد دقیقاً کامپیوتر اصلی ( مرکزی )  را برای اشتراک تصویر در نظر بگیریم .

در کادر ظاهر شده عبارت Desktop را در سمت چپ و دکمه Share را در سمت راست انتخاب نمایید .

انتخاب عبارات دیگر ( برنامه های در حال اجرا ) موجب به اشتراک گذاشته شدن تصویر آن برنامه ها بر روی مانیتور سایر سیستم ها خواهد شد . در حالی که انتخاب کلمه Desktop  کل محتویات صفحه نمایش شما را به اشتراک می گذارد.


بدین ترتیب تصویر کامپیوتر مورد نظر بر روی صفحه نمایش سایر کامپیوترها مشاهده خواهد شد . البته سیستم های دیگر ، این تصویر را درابعاد کوچکتر خواهند دید که برای بزرگ کردن اندازه آن می توان از کلیدهای ترکیبی CTRL+Enter (ALT+Enter ) استفاده نمود .

جهت برداشتن Share تصویر نیز مجدداً دکمه Share Program را فشرده ، در کادر ظاهر شده ، گزینه مورد نظر ( Desktop ) را انتخاب و دکمه Unshare  یا Unshare All  را کلیک می نماییم .

لازم به ذکر است بسته شدن نرم افزار NetMeeting موجب قطع ارتباط سیستم فعلی با سایر سیستم ها خواهد شد.


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :
مطالب مشابه :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه