انگیزه مردم در اشتراک گذاری آنلاین مطالب

انگیزه مردم در اشتراک گذاری آنلاین مطالب

 

تألیف و ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری
منبع:راسخون
 
در طول چند سال گذشته تعداد افرادی که مطالب خود را به صورت آنلاین به اشتراک می‌گذارند به میزان شگفت انگیزی افزایش یافته است. در این مقاله تلاش داریم عواملی که مردم را بر می‌انگیزانند تا مطالب خود را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارند شناسایی کنیم.

• تعداد کار بران فیس ‌بوک که به صورت ماهانه فعال هستند از یک میلیارد نفر فراتر رفته است.
• روزانه 340 میلیون توییت در سایت توییتر انجام می‌گیرد.
• آپلیکیشین Pinterest در کمتر از دو سال 25 میلیون عضو گرفته است. «بر گرفته از KFC»

«این ویدئوی جالب تبلیغاتی شرکت Old Spice را ببینید»
«دولت باید گام‌های محکمی در راستای کنترل اسلحه بر دارد. نظر شما چیست؟»
چرا همه‌ی ما مشتاقانه حتی کوچک‌ترین جزئیات فعالیت‌های روزمره‌ی خود را به اشتراک می‌گذاریم؟ اگر از ویدئویی خوشمان بیاید می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که دوستانمان هم آن را تماشا می‌کنند. اگر یک آگهی تبلیغاتی جالب در اینترنت پخش شود نظر محافل فعال در رسانه‌های اجتماعی را به آن جلب می‌کنیم. به اشتراک گذاشتن اطلاعات به صورت آنلاین به امری عادی برای ما تبدیل شده است، اما تا کنون هیچ وقت به این فکر کرده‌اید که چرا این کار را می‌کنیم؟ آیا مردم به این خاطر مطالب خود را به اشتراک می‌گذارند که به دیگران اهمیت می‌دهند یا این که دلایل نه چندان روشنی برای این کارشان وجود دارد؟ روان شناسان برجسته، بازار یابان رسانه‌های اجتماعی، و کار شناسان خود خوانده‌ی مسائل آنلاین همگی در این رابطه نظرات خود را دارند اما موثق‌ترین و جامع‌ترین یافته‌ها در این رابطه توسط گروه بینش مشتریان نیویورک تایمز با هم کاری مؤسسه‌ی تحقیقاتی Latitude Research ارائه گردیده‌اند. در پاراگراف‌هایی که در ادامه می‌آیند تلاش می‌کنیم یافته‌های این مطالعه را توضیح دهیم و انگیزه‌های به اشتراک گذاری آنلاین مطالب را مورد ارز یابی قرار دهیم.
توجه: نام‌هایی که در مثال‌ها مورد اشاره قرار می‌گیرند نام‌های ساختگی هستند و تنها در راستای ارائه‌ی مثال‌ ذکر گردیده‌اند.
انگیزه مردم در اشتراک گذاری آنلاین مطالب

انگیزه‌های مثبت جهت به اشتراک گذاری مطالب به صورت آنلاین

ارائه‌ی مطالب ارزشمند و سرگرم کننده به دیگران

یکی از انگیزه‌های مردم برای اشتراک گذاری مطالب بر قراری ارتباط با دیگران از طریق ارسال اطلاعات سر گرم کننده یا ارزشمند است. ما غالباً به صورت کلامی اطلاعاتی را با دوستانمان در محل کار یا منزل به اشتراک می‌گذاریم. نیت ما از به اشتراک گذاشتن اطلاعات ارائه‌ی آموزش به دوستان، سر گرم ساختن آنها و یا متعجب ساختن آنها است. این امر در مورد اشتراک گذاری مطالب به صورت آنلاین نیز صادق است. اگر به دیوار نوشته‌های دوستان‌تان در فیس ‌بوک نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که اکثر مطالبی که به اشتراک گذاشته‌اند معمولاً نقل قول‌های مشهور، ویدئو‌های سرگرم کننده، تصاویر الهام ‌بخش، جوک‌های خنده‌دار و . . . هستند. همان طور که مطالعه‌ی نیویورک تایمز نشان داد، 94 در صد پاسخ دهندگان گفتند که به این موضوع که مطالبی که به اشتراک می‌گذارند تا چه حد برای دیگران مفید هستند بسیار فکر می‌کنند.

معرفی خویش به دنیا

بسیاری از مردم با به اشتراک گذاشتن اطلاعات تلاش می‌کنند شخصیت واقعی خویش را به دنیای بیرون نشان دهند. اطلاعاتی که آنها به اشتراک می‌گذارند نوع شخصیت آنها و آن چه را که مورد توجه آنها است باز تاب می‌دهند. هم چنین، بسیاری از مردم که به راحتی نمی‌توانند در باره‌ی علایق خود در حضور دیگران صحبت کنند به اشتراک گذاشتن آنلاین اطلاعات با هم فکران خود را کاری سهل و راحت می‌یابند. بر اساس مطالعه‌ی نیویورک تایمز، 68 درصد پاسخ دهندگان گفتند که برای این که دیگران در باره آنها و آن چه مورد علاقه‌شان است بیشتر بدانند مطالب‌شان را به اشتراک می‌گذارند.

ایجاد روابط بهتر با دیگران

78 در صد کسانی که در تحقیق نیویورک تایمز شرکت کرده بودند گفتند که به اشتراک گذاشتن اطلاعات به صورت آنلاین به آنها کمک می‌کند تا روابط بهتری را شکل دهند. امروزه بسیاری از مردم فرصت نمی‌یابند شخصاً به دیدن یک دیگر بروند و اینترنت برای پر کردن این خلأ پدیدار گردیده است. بسیاری از مردم اکنون به جای این که در مکان‌های متعارف هم چون رستوران‌ها و کافه‌ها به دیدن هم بروند به صورت آنلاین یک دیگر را ملاقات می‌کنند.

تعامل فعالانه با جامعه‌ی بزرگ آنلاین

هنگامی که تفکرات خود را به صورت آنلاین به اشتراک می‌گذاریم در واقع به صورت فعالانه با جامعه‌ی بزرگی از مردم که بخشی از تور گسترده‌ی جهانی محسوب می‌شوند تعامل می‌کنیم. به اشتراک گذاشتن اطلاعاتی که از نظر ما دیدگاه دیگران را تغییر می‌دهند یا بر درک آنها از چیزهای مختلف می‌افزایند یکی از انگیزه‌های اصلی است که باعث می‌شود مردم مطالب خود را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارند. هم چنین، این حقیقت که دیگران قدر دان این کار ما هستند به ما انگیزه می‌دهد تا به طور مرتب مطالبی را به اشتراک بگذاریم. در پژوهش نیویورک تایمز، 69 در صد پاسخ دهندگان گفتند که به این خاطر مطالب خود را به اشتراک می‌گذارند که این کار باعث می‌شود احساس کنند با دنیا بیشتر در ارتباطند.

حمایت از آرمان‌ها / برندها

هنگامی که مردم نسبت به یک آرمان یا یک برند از احساس قوی برخوردار باشند به احتمال زیاد این احساس خود را در دنیای بیرون هم ابراز خواهند کرد. اینترنت ابزاری عالی جهت به اشتراک گذاشتن سریع اطلاعات و انتشار اخبار است و به همین دلیل است که مردم از اینترنت جهت انتشار اطلاعات در باره‌ی برخی آرمان‌ها یا برندها بهره می‌گیرند. 84 درصد شرکت کنندگان در پژوهش فوق گفتند که برای حمایت از آرمان مورد نظرشان مطالبی را به اشتراک می‌گذارند.

انگیزه‌های منفی برای به اشتراک گذاشتن مطالب به صورت آنلاین

افراط گرایی: با این که اینترنت و رسانه‌های اجتماعی از مزایای بی شماری برخوردارند با این حال از این ابزارها سوء ‌استفاده‌هایی نیز شده است. برخی از مردم هستند که برای این که جوانان را به سمت افراط گرایی سوق دهند مطالبی را به اشتراک می‌گذارند. امروزه تروریسم به یک کشور یا منطقه‌ی خاص محدود نمی‌شود و اینترنت در راستای ترویج ایدئولوژی بنیاد گرایانه در سرتاسر دنیا به کار گرفته می‌شود. در طول سال‌ها شواهد قابل توجهی یافت شده‌اند که نشان می‌دهند تروریست‌ها ویدئو‌ها و تصاویر هولناکی را به اشتراک گذاشته‌اند تا مردم را مرعوب کرده و عمل خود را به رخ بکشند.
بد نام کردن: تعداد کمی از مردم مطالب نا خوشایند و زننده‌ای را به اشتراک می‌گذارند تا دیگران را بد نام کنند. هدف آنها از به اشتراک گذاشتن این اطلاعات آن هم به صورت آنلاین مشارکت در فعالیت‌های سازنده نیست بلکه نشان دادن خصومت شخصی خویش نسبت به دیگران است. اگر چه تنها در صد بسیار نا چیزی از مردم هستند که مطالب دارای محتوای منفی را به اشتراک می‌گذارند، اما هنگام تجزیه و تحلیل تصویر کلی‌تر در ارتباط با شناخت دلایل اشتراک گذاری آنلاین مطالب نمی‌توان این حقیقت را نا دیده انگاشت.
اثبات برتری / ثروتمندی: با این که به اشتراک گذاشتن خبر موفقیت‌ها با دوستان ایده‌ی جالبی است اما بسیاری از مردم زیاده‌ روی کرده و صرفاً برای اینکه حسادت دوستان و نزدیکان را بر انگیزند مطالبی را به اشتراک می‌گذارند. آنها مرتباً ویدئو‌ها و تصاویری از سفرهای لذت‌ بخش خویش یا ژست‌های مغرورانه‌ای که در کنار اتومبیل لیموزین خویش گرفته‌اند با دوستان خود به اشتراک می‌گذارند. آنها می‌خواهند شاید با به اشتراک گذاشتن مطالب مربوط به «دستاوردهای» خویش جایگاه خود را بالا ببرند، اما بر اساس مطالعه‌ای که توسط مؤسسه‌ی سیستم‌های اطلاعاتی دانشگاه هامبولدت برلین انجام گرفته است، چنین مطالبی باعث نا خشنودی دیگران می‌شوند و باعث می.‌شوند آنها احساس بد بختی و تنهایی کنند.
اثبات روشن فکری (روشن فکر نمایی): بسیاری از مردم به این خاطر مطالبی را به صورت آنلاین به اشتراک می‌گذارند که می‌خواهند نشان دهند اولین نفری هستند که از موضوعی مطلع شده‌اند. رسانه‌های اجتماعی به ابزاری برای آنها تبدیل می‌شود تا نشان دهند از موضوعی اطلاع دارند. برداشت آنها این است که با انجام چنین کاری مردم در باره‌ی آنها متفاوت فکر کرده و به آنها احترام بیشتری می‌گذارند.
مطالب فوق، اطلاعاتی را در باره‌ی انگیزه‌های مردم در زمینه‌ی به اشتراک گذاشتن آنلاین مطالب ارائه دادند. همان طور که می‌تواتیم ببینیم، اکثر مردم از اینترنت استفاده‌ی مناسب کرده و با دیگران تعامل می‌کنند و در نتیجه احساس رضایت به آنها دست می‌دهد. به اشتراک گذاشتن مطالب به آنها کمک می‌کند تا به نحوی کار آمد با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنند و نظرات دیگران را در باره‌ی برخی موضوعات مد نظر خویش شکل دهند. از سوی دیگر، تعداد معدودی از افراد هم در راستای گسترش نفرت و خصومت مطالبی را به اشتراک می‌گذارند، اما نباید گذاشت اقدامات آنها باعث شوند تریبونی که اینترنت در اختیار همه‌ی ما قرار داده است بد نام گردد. 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه