محققان نوعی قلم سه‌بعدی را با استفاده از نور فرابنفش و نور ال‌ای‌دی آبی و پلیمرهای مخصوص طراحی کرده‌اند که گفته می‌شود ایمن‌ترین قلم سه‌بعدی ویژه کودکان است.

 

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، قلم Polyes Q1 توسط محققان شرکت Future Make 3D و با هدف فراهم کردن شرایط استفاده از آن - بویژه برای کودکان - جهت ساخت مجسمه‌های سه‌بعدی طراحی شده است.

 

برخلاف قلم‌های سه‌بعدی موجود مانند 3Doodler که بوسیله ذوب پلاستیک PLA یا ABS‌ در دمای 200 درجه سانتیگراد کار می‌کند، در این قلم از پلیمرهای مخصوص استفاده می‌شود.

 

این قلم که بوسیله USB‌ شارژ می‌شود، دارای جوهر استاندارد، درخشان در تاریکی، شفاف و حساس به حرارت است.

 

برای افزایش ایمنی استفاده از این قلم توسط کودکان، به جای پلاستیک ABS از پلیمرهای حساس به نور استفاده شده است که در زمان قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش در نوک قلم، سخت می‌شوند.

 

این قلم به گونه‌ای طراحی شده است که در صورت گرفتن سر بالا، نور فرابنفش قطع شده و آسیبی به چشم وارد نمی‌شود و مثل یک چراغ قوه است.

 

پلیمر به شکل مایع در کارتریج قرار داده می‌شود که برای 13 دقیقه کار طراحی مداوم کافی است؛ پلیمر کاملا غیرسمی بوده و علاوه بر شفافیت، در واکنش به نور تغییر رنگ می‌دهد؛ لامپ ال‌ای‌دی آبی نیز زمان شارژ باتری داخلی قلم را نشان می‌دهد.

 

قیمت این محصول هنوز اعلام نشده است، اما محصولات مشابه با قیمت 80 تا 120 دلار و کارتریج با قیمت پنج دلار در باز��ر وجود دارند.

 

با این مداد تصاویر سه بعدی بکشید+عکس - تصویر 1

با این مداد تصاویر سه بعدی بکشید+عکس - تصویر 2

با این مداد تصاویر سه بعدی بکشید+عکس - تصویر 3

 

2017

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه