کابل کواکسيال يکی از مهمترين محيط های انتقال در مخابرات کابل کواکسيال و يا هم محور می باشد . اين نوع کابل ها از سال 1936 برای انتقال اخبار و اطلاعات در دنيار به کار گرفته شده اند. در اين نوع کابل ها، دو سيم تشکيل دهنده يک زوج ، از حالت متقارن خارج شده و هر زوج از يک سيم در مغز و يک لايه مسی بافته شده در اطراف آن تشکيل می گردد. در نوع ديگر کابل های کواکسيال ، به حای لايه مسی بافته شده ، از تيوپ مسی استوانه ای استفاده می شود.


کابل کواکسيال 
يکی از مهمترين محيط های انتقال در مخابرات کابل کواکسيال و يا هم محور می باشد . اين نوع کابل ها از سال 1936 برای انتقال اخبار و اطلاعات در دنيار به کار گرفته شده اند. در اين نوع کابل ها، دو سيم تشکيل دهنده يک زوج ، از حالت متقارن خارج شده و هر زوج از يک سيم در مغز و يک لايه مسی بافته شده در اطراف آن تشکيل می گردد. در نوع ديگر کابل های کواکسيال ، به حای لايه مسی بافته شده ، از تيوپ مسی استوانه ای استفاده می شود. ماده ای پلاستيکی اين دو هادی را از يکديگر جدا می کند. ماده پلاستيکی ممکن است بصورت ديسکهای پلاستيکی يا شيشه ای در فواصل مختلف استفاده و مانع از تماس دو هادی با يکديگر شود و يا ممکن است دو هادی در تمام طول کابل بوسيله مواد پلاستيکی از يکديگر جدا گردند.

کابل کواکسیالی که به عنوان ستون فقرات استفاده می گردد Thick Ethernet نامیده می شود. در سیستم فوق ، از تمامی پهنای باند به منظور انتقال اطلاعات استفاده می گردد . موسسه IEEE در سال۱۹۸۳، نسخه رسمی استاندارد اترنت را با نام 802.3 IEEE و در سال ۱۹۸۵ ، نسخه شماره دو را با نام  802.3a IEEE ارائه نمود .
از سال ۱۹۸۳ تاکنون ، استانداردهای متفاوتی ارائه شده است که یکی از اهداف مهم آنان ، تامین پهنای باند مناسب به منظور انتقال اطلاعات است . ما امروزه شاهد رسیدن به مرز گیگابیت در شبکه های کامپیوتری می باشیم.

کانکتور استاندارد برای کابل های کواکسیال، از نوع BNC) Bayone -Neill - Concelman) می باشد.


کابل UTP و معرفی کابلهای چهار زوجی ویرایش


كابل های (UTP (Unshielded Twisted Pair

كابل UTP یكی از متداولترین كابل های استفاده شده در شبكه های مخابراتی و كامپیوتری است. از كابل های فوق، علاوه بر شبكه های كامپیوتری در سیستم های تلفن نیز استفاده می گردد (CAT1). شش نوع كابل UTP متفاوت وجود داشته كه می توان با توجه به نوع شبكه و اهداف مورد نظر از آنان استفاده نمود. كابل CAT5، متداولترین نوع كابل UTP محسوب می گردد.

مشخصه های كابل UTP

با توجه به مشخصه های كابل های UTP، امكان استفاده، نصب و توسعه سریع و آسان آنان، فراهم می شود.

در زیر انواع كابل های UTP معرفی شده است:

گروه CAT1: سیستم های قدیمی تلفن، ISDN و مودم سرعت انتقال اطلاعات حداكثر تا یك Mb/s

گروه CAT2: شبكه های Token Ring سرعت انتقال اطلاعات حداكثر تا چهار Mb/s

گروه CAT3: شبكه های Token ring و 10 BASE-T سرعت انتقال اطلاعات حداكثر تا ده Mb/s

گروه CAT4: شبكه های Token Ring سرعت انتقال اطلاعات حداكثر تا شانزده Mb/s

گروه CAT5: اترنت 10Mb/s، اترنت سریع ۱۰۰Mb/s و شبكه های Token Ring با سرعت  16Mb/s سرعت انتقال اطلاعات حداكثر تا یكصد Mb/s

گروه CAT5e: شبكه های Gigabit Ethernet سرعت انتقال اطلاعات حداكثر تا یكهزار Mb/s

گروه CAT6: شبكه های Gigabit Ethernet سرعت انتقال اطلاعات حداكثر تا یكهزار Mb/s

گروه CAT7: شبکه های 10G با سرعت انتقال داده تا ده هزار Mb/s


توضیحات: تقسیم بندی هر یك از گروه های فوق بر اساس نوع كابل مسی و کانکتور انجام شده است .

از كابل های CAT1، به دلیل عدم حمایت ترافیك مناسب، در شبكه های كامپیوتری استفاده نمی گردد.

از كابل های گروه CAT2 تا CAT7 در شبكه های رایانه ای استفاده می گردد.

كابل های فوق، قادر به حمایت از ترافیك تلفن و شبكه های كامپیوتری می باشند.

از كابل های CAT2 در شبكه های Token Ring استفاده شده و سرعتی بالغ بر 4 Mb/s را ارائه می نمایند.

برای شبكه هائی با سرعت بالا (یكصد Mb/s) از كابل های CAT5 و برای سرعت ده Mb/s از كابل های CAT3 استفاده می گردد.

در كابل های CAT3 ,CAT4 و CAT5 از چهار زوج كابل مسی استفاده شده است . CAT5 نسبت به CAT3 دارای تعداد بیشتری پیچش در هر اینچ می باشد، بنابراین این نوع از كابل ها سرعت و مسافت بیشتری را حمایت می نمایند.

حداكثر مسافت در كابل های CAT3، یكصد متر است .

حداكثر مسافت در كابل های CAT4، دویست متر است .

كابل CAT6 با هدف استفاده در شبكه های اترنت گیگابیت طراحی شده است.

در این رابطه استانداردهائی نیز وجود دارد كه امكان انتقال اطلاعات گیگابیت بر روی كابل های CAT5 را فراهم می نماید. (CAT5e)

كابل های CAT6 مشابه كابل های CAT5 بوده ولی بین 4 زوج كابل آنان از یك جداكننده فیزیكی به منظور كاهش پارازیت های الكترومغناطیسی استفاده شده و سرعتی بالغ بر یكهزار Mb/s را ارائه می نمایند.

شركت های بزرگ در شبكه LAN، كابل CAT6 از نوع UTP را برای مسافت های زیر 100 متر و برای بالاتر از 100 متر از نوع SFTP استفاده می کنند.

کابل های بهم تابيده دارای انواع بدون شیلد UTP، فویل آلومینیومی FTP و شیلد دار STP و گاهی فویل و شیلد دار SFTP در رنگهای مختلف و با دو نوع ژاکت PVC و LSZH عرضه می شوند که نوع آخری فاقد هالوژن می باشد و در هنگام آتش سوزی دود سمی تولید نمی کند.

استاندارد اتصالات کابلها در شبکه

رنگ بندی رشته های كابل شبكه اولیه و استاندارد در سیستم CAT5 و CAT6 نوع A


1- سفید سبز

2- سبز

3- سفید نارنجی

4- آبی

5- سفید آبی

6- نارنجی

7- سفید قهوه ای

8- قهوه ایرنگ بندی رشته های كابل شبكه اولیه و استاندارد در سیستم CAT5 و CAT6 نوع B


1- سفید نارنجی

2- نارنجی

3- سفید سبز

4- آبی

5- سفید آبی

6- سبز

7- سفید قهوه ای

8- قهوه ای


این نوع اتصال برای یك شبكه كه از چند كامپیوتر و بوسیله سوئیچ صورت می گیرد و هر دو سر سیم متناظر و 1 به 1 بهم اتصال پیدا می كنند.

برای اتصال دو دستگاه همجنس مثل دو کامپیوتر یا دو سوئیچ به هم، اتصال Cross استفاده میشود كه در این اتصال یك سر بصورت معمولی و در سر دیگر کابل، سیم 1 به 3 و 2 به 6 وصل میشود. رشته های كابل با توجه به شماره آنها در سوكت قرار داده شده و سوكت پرس می شود.

تذكر: شماره گذاری وقتی طرف تخت سوكت به سمت شماست و از سمت چپ به راست صورت می گیرد.

اتصال به صورت استرایت یا مستقیم


اتصال به صورت کراس

وقتی دو دستگاه همجنس مثل دو كامپیوتر یا دو سوئیچ را بخواهیم به هم متصل کنیم، از اتصال متقاطع یا کراس (Crossover cable) استفاده می کنیم. برای ساخت این کابل یک سر را بصورت مستقیم به کانکتور متصل می کنیم و در سر دیگر جای TX و RX را عوض می کنیم، یعنی سیم 1 به 3 و 2 به 6 وصل میشود.


در این تصویر به صورت فنی به این نوع سیم کشی پرداخته شده است و سیستم فرستندگی و گیرندگی را نشان می دهد.


فيبر نوری
يکی از محيط های انتقال در شبکه های کامپيوتری، فيبر نوری است. فیبر نوری را هنگامی استفاده می کنیم که نیاز به ارتباط بین مسافت های بیش از 100 متر و پهنای باند زیاد داریم. در اين فيبرها، نور در اثر انعکاسات کلی در فصل مشترک هسته(core) و غلاف (cladding)، انتشار پيدا خواهد کرد. منابع نوری در اين نوع کابل ها، ديود ليزری و يا ديودهای ساطع کننده نور می باشند.


فیبرهای نوری از نظر ژاکت به انواع مختلف از قبیل ضد جونده، وایر استیل آرمورد، ضد آتش، ضد دود و ... تقسیم می شوند. همچنین متناسب با محل استفاده به سه گروه مصارف داخل ساختمانی Indoor ، مصارف داخل ساختمان و کانالهای پلاستیکی و فلزی Indoor/Outdoor و برای استفاده در فضای آزاد و دفن در زیر زمین Outdoor تقسیم می شوند.

فيبر های نوری در دو گروه عمده ارائه می گردند:

فيبرهای تک حالته (Single-Mode): بمنظور ارسال يک سيگنال در هر فيبر استفاده می شود.

فيبرهای چندحالته (Multi-Mode) : بمنظور ارسال چندين سيگنال در يک فيبر استفاده می شود.


فيبرهای تک حالته دارای يک هسته کوچک ( 8 و 9 ميکرون قطر ) بوده و قادر به ارسال نور ليزری مادون قرمز ( طول موج از 1300 تا 1550 نانومتر) می باشند. فيبرهای چند حالته دارای هسته بزرگتر ( 50 و 5/62 ميکرون قطر ) و قادر به ارسال نورمادون قرمز از طريق LED می باشند.

فیبرهای مالتی مود می‌تواند در سرعت 100 مگابیت با 2 کیلومتر مسافت را پاسخگو باشد. اما در سرعتهای گیگابیتی، فیبرهای مالتی مود 5/62 فقط در حدود 300 متر و مالتی مود 50 فقط در حدود 550 متر را پشتیبانی می‌کند. فیبرهای سینگل مود تا سرعت 100 مگابیت را تا مسافت 100 کیلومتر می تواند پشتیبانی کند. البته این محدودیتها به دلیل عدم توانایی تجهیزات اکتیو می باشد.

يک فيبر نوری از سه بخش متفاوت تشکيل شده است:

هسته (Core): هسته نازک شيشه ای در مرکز فيبر که سيگنا ل های نوری در آن حرکت می نمايند.

روکش (Cladding): بخش خارجی فيبر بوده که دورتادور هسته را احاطه کرده و باعث برگشت نورمنعکس شده به هسته می گردد.

بافر رويه (Buffer Coating): روکش پلاستيکی که باعث حفاظت فيبر در مقابل رطوبت و ساير موارد آسيب پذير، است .

صدها و هزاران نمونه از رشته های نوری فوق در دسته هائی سازماندهی شده و کابل های نوری را بوجود می آورند. هر يک از کلاف های فيبر نوری توسط يک روکش هائی با نام Jacket محافظت می گردند.


سيستم رله فيبر نوری

سيستم رله فيبر نوری از عناصر زير تشکيل شده است:

فرستنده: مسئول توليد و رمزنگاری سيگنال های نوری است .

فيبر نوری: انتقال سيگنال های نوری را برعهده دارد.

دريافت کننده نوری: سيگنالهای نوری را دريافت و رمزگشائی می نمايد.
             
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه